Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
Fretky všeobecne

Článok z Chovateľského magazínu z r. 2009

Náš terorista sa volá FRETKA

 

Obrázok

 

 Pôvod

 

Pôvodom bola fretka cieľavedome domestikovaná z tchora tmavého, ktorá sa používala najmä na lov divých králikov a myší. Prvé zmienky o domácom tchorovi siahajú až do antického grécka okolo roku 350 p. n. l.

Je to šelmička, ktorá sa na prvý pohlad podobá najma kunám, lasičkám a norkám, ba dokonca zopár ludí si ich mýli s bobrami, veveričkami, ježkami alebo psami nízkeho vzrastu.

 

Charakteristická povaha

 

Fretka z latinského názvu Poturius putorius furo doslova znamená smradľavý zlodej. Čo nie je náhoda, pretože tak ako každé zviera aj fretká má svoju špecifickú arómu, pričom niektorým ľuďom to prekáža viac iným zas menej, ale nám fretko-maniakom je to fuk.

Ak sa pozorne zadívate do ich nevinných očí, ihňeď zbadáte tvárovú masku podobajúcu sa "banditom". Čo už sama príroda nám našepkáva aký je to zlodejíček. Vždy keď si fretka zmyslí, že niečo potrebuje, tak si to bez váhania niekam odloží (možno na horšie časy) a vačšinou si hľadá miesto ľuďom ťažko dostupné (napr. za posteľou, pod posteľ, prípadne do postele). Už sama som nie tridsaťtri krát vyťahovala z popod skrine staré nevypraté ponožky, papuče, obschnuté rožky, pískajúce hračky, banánové šupky či dokonca pre fretku tak očarujúce a voňavé odpadky z koša... 

 Obrázok

Fretky sú od začiatku až do konca svojho života HYPERAKTÍVNE, hravé, trpezlivo zvedavé, dychčiace po presádzaní kvetináčov a aby to ešte nestačilo, tak sú považované za zdatných prieskumníkov. Vlezú všade tam, kam si prestrčia hlavu a tým pádom ich najviac zaujímajú miesta kde ešte neboli a dokonca majú v päte či si špacírujú po balkónovom zábradlí na dvanástom poschodí alebo zaspia v práčke či skrini.

 

Je známe, že táto potvorka denne prespí 18-20 hodín. A verte či nie, aj za taký krátky čas vie tento bdelý "terorista" zdevatovať polku rodinného domu. Preto je dôležité myslieť o krok dopredu a zaviesť tzv. antifretkovské opatrenia.

 

To znamená

- Zabezpečiť dom či byt tak, aby náš terorista nemal ani tú najmenšiu šancu uniknúť z obydlia. Nikdy nenechávař otvorené dvere či okná dokorán, pretože fretky nevedia odhadnúť výšku, čoho dôkazom môže byť aj skok z 12 poschodia.

- Zamedziť prístup k potravinám, čistiacim chemikáliám, liekom, gume a podobne. Fretky milujú hryzenie čohokoľvek čo je z gumy, pričom můžu prehltnuté kúsky upchať črevá a následne spôsobiť zbytočné zdravotné ťažkosti.

- Domáce spotrebiče ako práčka, žehlička, elektrická rúra sú rizikom vzniku poranenia či dokonca usmrtenia.

- Kvety a kvetináče sú veľkým lákadlom, ktoré predstavujú prírodu a možnosť hrabania. A potom komu by sa už chcelo 2x do dňa zametať? mne určite nie laugh

Z týchto a mnoho mnoho iných dôvodov by mal byť tento náš malý "terorista" neustále pod dohľadom.

 

Sfarbenie

 

V dnešnej dobe sa fretky stávajú populárnejšími zvieratkami v domácnosti. Dokonca sa rozlišujú podľa sfarbenia.

Poznáme: tchorovité (prírodené - najviac podobné tchorovi tmavému)

albínske (biele s červenými očami - bez pigmentácie)

šampaňské (škoricovo - marhuľové)

strieborné,

čokoládové a mnoho iných.... Bude doplnené

 

Samec či samica?

 Povedzme si najprv výhody: dospelý samec sa od samičky badateľne líši svojou váhou. Je takmer o polovicu vačší. Čo nám v zimnom období výborne poslúži ako ohrievač v posteli.

Obrázok

Na samčekoch sa mi najviac páči ich neskutočne milá a maznavá povaha. Vo vačšine prípadov sú nekonfliktný a až neuveriteľne flegmatický v porovnaní so samičkami.

 

K výhodam samičiek môžem spomenúť len toľko, že im bocian prináša bábätká (priemer je 8). Na rozdiel od samcov nie sú až tak pachovo odpudivé.

A teraz poďme k menej príjmnej pravde. V obodbí ruje si musí samček všetko označkovař a je mu to jedno či ste to vy, váš nábytok alebo je to vaše oblečenie. Jednoducho keď musíš tak musíš.

A to nie je všetko, pretože celý barák bude vedieť, že váš smec túži po ženskej prítomnosti. Táto nepríjemnosť sa dá ale ľahko vyriešiť kastráciou.

K nevýhodám samičiek viem povedať iba toľko, že sú rizikovejšími , čo sa týka obdobia ruje. Ak sa im spomínaná ruja neukončí včas môžu nastať zdravotné problémy či dokonca až smrť. Ich ďalšou typickou vlastnosťou je, že nikdy neobstoja na mieste, neustále musia vystrájať, skákať a šantiť sa.

 

Vakcinácia

 Ďalší problém, ktorý nás určite neminie je povinná vakcinácia a priebežné odčervovanie. Tak ako pes či mačka, tak aj fretka môže byť veľmi rýchlo nakazená psinkou, preto je jednoduchšie predchádzať vzniku tohto problému pravidelným očkovaním. Netreba zabúdať aj na povinnú vakcináciu besnoty. A ak máme záujem cestovať s našimi miláčikmi do zahraničia (či už medzinárodné výstavy alebo iba dovolenky) nesmieme zabúdať na čipovanie, s ktorým je spojená evidencia zvieraťa a vystavenie pasu.

 

Vhodné vakcíny -

Nevhodné a rizikové vakcíny -

 

Chovateľ verzus zverimex

 Predtým ako si zaobstaráme tohto "neškodného teroristu" je potrebné vedieť aspoň tento základ, ktorým som sa vám snažila priblížiť z mojich nadobudnutých skúseností. No poslednou otázkou ešte ostáva, od koho si môžem takúto fretečku zaobstarať? Dnes poznáme viacero možností.

Najhoršou variantou je zo zverimexov, pretože ceny sa zbytočne šplhajú tak vysoko, že za takúto sumu si môžeme dovoliť fretku od riadneho chovateľa aj s potrebnými očkovaniami. Ďalšou nevýhodou je, že fretiatka sú v chovproduktoch zanedbávané. Sú tam v období keď sú najviac hyperaktívne a potrebujú výchovu ale bohužiaľ nikto nemá čas sa im venovař preto sa stávajú agresívnejšími a hryzavejšími. Ja osobne by som žiadne svoje odchované mláďatko nestrčila do obchodu so zvieratami, lebo na to by som jednoducho nemala srde.

Dobrým chovateľom nie je jedno ku komu sa ich bábätká dostanú, naopak snažia sa vybrať tých najvhodnejších záujemcov. Tak ako len pred nedávnom som natrafila na 6 albínskych miminiek odhodených v kartónovej škatuli pri kontajneri, ktoré tam trčali na daždi celú noc a takmer umreli od hladu, chúďatká. Toto by ale podľa mňa normálny zdravý človek neurobil. Preto apelujem hlavne na to, že fretka nie je zvieratko pre každého a je potrebné si dobre premyslieť či ho skutočne chceme, alebo je to len chvíľkové pobláznenie.

 

Chovné stanice -

 

Obrázok

 

Ale aj napriek toľkým nedokonalostiam patria tieto zvieratká do našej rodiny už niekoľko rokov a s určitosťou môžem povedať, že sú to tie najúžasnejšie tvory na zemi s akými som sa doteraz stretla. Určite mi dá veľa ľudí za pravdu, že nech si fretule smrdia koľko chcú, aj tak nám maximálne obohacujú život a vnášajú doň toľko lásky, že to ani nie je opísateľné. Niekedy mám pocit, že fretka mi je lepší priateľ ako čovek. Vždy ma vypočuje a nikdy neodvráva :o)

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz

TOPlist
Tvorba webových stránek na WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek