Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
Fretky všeobecne

Náš terorista sa volá FRETKA

 

 

 Pôvod

 Pôvodom bola fretka cieľavedome domestikovaná z tchora tmavého, ktorá sa používala najmä na lov divých králikov a myší. Prvé zmienky o domácom tchorovi siahajú až do antického grécka okolo roku 350 p. n. l.

Je to šelmička, ktorá sa na prvý pohlad podobá najmä kunám, lasičkám a norkám, ba dokonca zopár ľudí si ich mýli s bobrami, veveričkami, ježkami alebo psami nízkeho vzrastu.

 

zdroj fotiek

 

Charakteristická povaha

 Fretka z latinského názvu Poturius putorius furo doslova znamená smradľavý zlodej. Čo nie je náhoda, pretože tak ako každé zviera aj fretká má svoju špecifickú arómu, pričom niektorým ľuďom to prekáža viac iným zas menej, ale nám fretko-maniakom je to fuk.

Ak sa pozorne zadívate do ich nevinných očí, ihňeď zbadáte tvárovú masku podobajúcu sa "banditom". Čo už sama príroda nám našepkáva, aký je to zlodejíček. Vždy keď si fretka zmyslí, že niečo potrebuje, tak si to bez váhania niekam odloží (možno na horšie časy) a vačšinou si hľadá miesto ľuďom ťažko dostupné (napr. za posteľou, pod posteľ, prípadne do postele). Už sama som nie tridsaťtri krát vyťahovala z popod skrine staré nevypraté ponožky, papuče, obschnuté rožky, pískajúce hračky, banánové šupky či dokonca pre fretku tak očarujúce a voňavé, odpadky z koša... 

 Obrázok

 

Fretky sú od začiatku až do konca svojho života HYPERAKTÍVNE, hravé, trpezlivo zvedavé, dychčiace po presádzaní kvetináčov a aby to ešte nestačilo, tak sú považované za zdatných prieskumníkov. Vlezú všade tam, kam si prestrčia hlavu a tým pádom ich najviac zaujímajú miesta kde ešte neboli a dokonca majú v päte či si špacírujú po balkónovom zábradlí na dvanástom poschodí alebo zaspia v práčke či skrini.

Je ale známe, že táto potvorka denne prespí 18-20 hodín. A verte či nie, aj za taký krátky čas vie tento bdelý "terorista" zdevatovať polku rodinného domu. Preto je dôležité myslieť o krok dopredu a zaviesť tzv. antifretkovské opatrenia.

 

 

To znamená

  • Zabezpečiť dom či byt tak, aby náš terorista nemal ani tú najmenšiu šancu uniknúť z obydlia. Nikdy nenechávať otvorené dvere či okná dokorán, pretože fretky nevedia odhadnúť výšku, čoho dôkazom môže byť aj skok z 12 poschodia.
  • Zamedziť prístup k potravinám, čistiacim chemikáliám, liekom, gume a podobne. Fretky milujú hryzenie čohokoľvek čo je z gumy, pričom môžu prehltnuté kúsky upchať črevá a následne spôsobiť zbytočné zdravotné ťažkosti.
  • Domáce spotrebiče ako práčka, žehlička, elektrická rúra sú rizikom vzniku poranenia či dokonca usmrtenia.
  • Kvety a kvetináče sú veľkým lákadlom, ktoré predstavujú prírodu a možnosť hrabania. A potom komu by sa už chcelo 2x do dňa zametať? mne určite nie laugh

Z týchto a mnoho mnoho iných dôvodov by mal byť tento náš malý "terorista" neustále pod dohľadom.

 

Samec či samica?

Povedzme si najprv výhody: dospelý samec sa od samičky badateľne líši svojou váhou. Je takmer o polovicu väčší. Čo nám v zimnom období výborne poslúži ako ohrievač v posteli.

Na dospelých samcoch obdivujem ich neskutočne milú a maznavú povaha. Vo vačšine prípadov sú nekonfliktní a až neuveriteľne flegmatickí v porovnaní so samičkami.

K výhodam samičiek môžem spomenúť len toľko, že im bocian prináša bábätká. Na rozdiel od samcov nie sú až tak pachovo odpudivé.

A teraz poďme k menej príjmnej pravde. V obodbí ruje si musí samček všetko označkovař a je mu to jedno či ste to vy, váš nábytok alebo je to vaše oblečenie. Jednoducho keď musíš tak musíš. A to nie je všetko, pretože celý barák bude vedieť, že váš samec túži po "romantike". Táto nepríjemnosť sa dá ale ľahko vyriešiť kastráciou.

K nevýhodám samičiek viem povedať iba toľko, že sú rizikovejšími, predovšetkým v rujnom období. Ak sa im spomínaná ruja neukončí včas môžu nastať vážne zdravotné problémy, organizmus sa natoľko vyčerpá dlhopretrvávajúcou rujou, že môže nastať aj smrť. Ich ďalšou typickou vlastnosťou je, že nikdy neobstoja na mieste, neustále musia vystrájať, skákať a šantiť sa. To sa ale samozrejme vekom prípadne kastráciou upraví.

 

Ukončenie ruje u samíc:

  • chemické injekčné ukončenie u veterinára. Aj to nemusí byť na prvý krát úspešné a je nutné to viac krát zopakovať. Podľa mňa je úplne zbytočné zaťažovať takto fretke organizmus ak s ňou neplánujeme odchov. Preto odporúčam po prvej ruji fretku nechať sterilizovať. Vyhnete sa tak komplikáciám s dlhopretrvávajúcou rujou a taktiež mám skúsenosti, že samičkám sa zmení po tomto zákroku aj povaha, samozrejme k lepšiemu. Bude maznavejšia a kľudnejšia.
  • implantát v podobe ročnej chemickej sterilizácie. Je to pomerne rovnako nákladový zákrok ako bežná sterilizácia. Od tej klasickej sa líši kratšou účinnosťou (zhruba 1rok), potom je fretka opäť plodná a ruja sa opätovne sama vyvolá. Takáto dávka hormódov do organizmu je spojená aj s povahovými výkyvmi. Raz je fretka milá a dobrá a inokedy sa z nej stáva hryzavý terorista. Niet nad overenú klasickú sterilizáciu.
  • ak sa s fretkou plánuje odchov, je to potom to najprirodzenejšie ukončenie ruje.
  • ak s fretkou neplánujete odchov a nechcete ju zaťažovať chémiou a na sterilizáciu je už neskoro (ruja už začala), tak považujem za ideálne nechať fretku v prítomnosti čerstvo kastrovaného samca. To znamená, že fretka bude  nakrytá ale neoplodnená. Doba takéhoto kontaktu je ako doba pri klasickom nakrývaní. Samcm aj po kastrácii stále kolujú v organizme hormóny (cca 1 mesiac) no už nie je schopný ďalej plodiť deti.  Nevýhodou je, že sa "čerstvo" kastrovaný samci zháňajú veľmi ťažko.
  • samovoľné ukončenie ruje u samíc (bez chémie a samcov) je málo pravdepodobné no nie je to nereálne. Netreba sa spoliehať, že sa snáď fretke ruja ukončí sama, ale je lepšie to dôsledne odsledovať a riešiť čo s ňou ďalej a to ešte skôr ako k samotnej ruji vôbec dôjde. 
  • sterilizáciu považujem za to najlepšie a najefektívnejšie riešenie. Nežiadúcej ruje sa zbavíte raz a navždy. Nie je viac nutné s ňou chodievať k veterinárovi na chemické ukončenie či zhánať narýchlo samcov na krytie od iných chovateľov. Taktiež sa vyhnete zdravotným problémom reprodukčných orgánov v budúcnosti. Povaha fretky sa badateľne rýchlo a pozitívne zmení, samozrejme prvý mesiac sa vás bude fretka možno snažiť adoptovať (falošná gravidita), ale to iba do tej doby, pokiaľ sa jej zbytky hormónov  z tela samy nevyplavia. Sterilizáciu odporúčam nie len pre mladé aj ale pre staršie fretky. Nič tým nepokazíte ak sa cielene rozhodnute neodchovávaťť mláďatá. Môžem dokonca tvrdiť, že trh je už  "presýtený" fretkami a čím ďalej tým viac sa ich stáva nechcenými a zbytočne putujú do fretčích azylov či útulkov. A zas odchovávať mláďatá za účelom zisku považujem za neetické.

 

Vakcinácia

Ďalšia záležitosť, ktorej sa nevyhnete je vakcinácia. Tak ako pes či mačka, tak aj fretka môže byť veľmi rýchlo nakazená psinkou, preto je jednoduchšie predchádzať vzniku tohto problému pravidelným očkovaním. Netreba zabúdať aj na povinnú vakcináciu besnoty. A ak máme záujem cestovať s našimi miláčikmi do zahraničia (či už na  výstavy alebo na dovolenky) nesmieme zabúdať na čipovanie, s ktorým je spojená evidencia zvieraťa a vystavenie medzinárodného pasu.

 

Vhodné vakcíny - Eurican, Biocan

Nevhodné a rizikové vakcíny - Canvac (spôsobuje alergickú reakciu a smrť) 

Nevhodné prípravky - Ostospectrine (pri liečbe spôsobuje odpadnutie ušných bolcov)

 

Chovateľ verzus zverimex

Predtým ako si zaobstaráme tohto "neškodného teroristu" je potrebné vedieť aspoň tento základ, ktorým som sa vám snažila priblížiť z mojich nadobudnutých skúseností. No poslednou otázkou ešte ostáva, od koho si môžem takúto freťulku zaobstarať? Dnes poznáme viacero možností.

Najhoršou variantou je kúpa fretky zo zverimexov a chovproduktov, pretože ceny sa zbytočne šplhajú tak vysoko, že si zato môžete kľudne dovoliť fretku aj od riadneho chovateľa s registrovanou chovateľskou stanicou. Ďalšou nevýhodou je, že fretiatka sú v chovproduktoch zanedbávané. Sú tam v období keď sú najviac hyperaktívne a bezpodmienečne potrebujú výchovu ale bohužiaľ nikto nemá čas sa im tam venovať, preto sa stávajú agresívnymi,hryzavými, nenaučenými základným hygienickým návikom a treba podotknúť, že sú aj biedne krmené (v krajiných prípadoch až podvýživené) a aby to nebolo všetko, bývajú uzavreté v malých klietkach bez možnosti voľného pohybu, kt. fretky tak milujú a potrebujú. Preto si dovolím  tvrdiť, že v takíchto stiesnených a ozaj biednych podmienkach sú fretky jednoznačne tírané. Ľudia, ktorí sa sami označujú za chovateľov zrejme nemajú srdce, keď svoje mláďatko jednoducho a bezstarostne strčia do takejto "čakárne".

Ako rozoznať seriózneho chovateľa od priekupníka a množiteľa?

Dobrému chovateľovi nie je jedno ku komu sa jeho bábätká dostanú, naopak snažia sa vybrať tých najvhodnejších záujemcov. Cieľom množiteľov je jednoznačne zisk a nezáleží im či predávajú zdravé a socializované mláďatká. Vo väčšine prípadov bývajú fretky zanedbávané, nekvalitne živené (čo je ľahko rozoznateľné podľa srsti) a hryzavé.

Pred pár rokmi moja známa natrafila na 6 albínskych miminiek odhodených v kartónovej škatuli pri kontajneri, ktoré tam trčali na daždi celú noc a takmer umreli od hladu, chúďatká. Neváhala som a automaticky som sa o nich postarala do doby ich odberu a našla im domov u skvelých ľuďí. Toto by ale podľa mňa normálny zdravý človek neurobil. Preto apelujem hlavne na to, že fretka nie je zvieratko pre každého a je potrebné si dopredu premyslieť či ho skutočne chceme, alebo je to len chvíľkové pobláznenie či hračka na hranie. Každá fretka si zaslúži dôstojný život a milujúcich majiteľov.

 

Chovateľské stanice - cieľom je odchov zdravých a krásnych jedincov, s perspektívnou chovnosťou. Takíto chov je plne kontrolovaný a registrovaný.

Mláďatká odchádzajú do nových domovov najkôr v 8 týždňoch, kedy sú už psychicky pripravené opustiť matku. Sú očkované, odčervené, vyšetrené veterinárnym lekárom, čipované ďalej majú vystavený medzinárodný pas a záznam o pôvode. Mláďatá sú zvyknuté na ľudí, nehryzú, sú socializované a plnohodnote kŕmené. Samozrejme cena takého to mláďatka plne zodpovedá aj kvalite odchovu.

Zoznam spriatelených CHS je uvedený v Kontaktoch

 

Obrázok

 

Ale aj napriek toľkým nedokonalostiam patria tieto zvieratká do našej rodiny už niekoľko rokov a s určitosťou môžem povedať, že sú to tie najúžasnejšie tvory na zemi s akými som sa doteraz stretla. Určite mi dá veľa fretkobláznov za pravdu, že nech si fretule smrdia koľko chcú,denne presádzajú kvetináče či dokonca kradnú a schovávajú papuče, aj tak nám maximálne obohacujú život a vnášajú doň toľko lásky, že to ani nie je opísateľné. Niekedy mám pocit, že fretka mi je lepší priateľ ako čovek. Vždy ma vypočuje a nikdy neodvráva cheeky

TOPlist
Tvorba webových stránek na WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek