Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
Jedálniček

Jedálniček

 

Je nevyhnutné si zapamätať že fretka vždy bola, je a aj ostane šelmou. Pričom netreba zanedbať fakt o zaradení fretiek k mäsožravcom. Veď predsa ani divoké tchory sa vo voľnej prírode neživia trávou a hubami. Preto je nesmierne dôležité pripraviť im jedálniček pre konzumáciu mäsa. Fretky majú v obľube hovädzie, kuracie, rybacie, kačacie, zajačie a podobne. Ale v žiadnom prípade fretkám nepodávame bravčové!

Nesmierne dôležitý je prísun vyváženého pomeru bielkovín, tukov,  vitamínov, minerálov a enzýmov. Jednoduchšia varianta je kŕmenie fretčími alebo mačacími granulami. Dnes sú možnosti výberu väčšie ako pred pár rokmi. Druhou variantou je kŕmenie pomocou BARF, teda strava sa skladá výhradne zo surových zložiek mäsa, kostí, šliach a vnútorností. Pripomína to stravu, ktorú by si táto šelma  ulovila v prírode sama. Určite je to časovo náročnejšie, ale pre zdravie fretky je to podľa môjho názoru tá najlepšia varianta. No pozor pred aplikovaním Barf, je nutné si o tom naštudovať dostatok literatúry a nepustiť sa dotoho bezhlavo, pretože zostaviť správny jedálniček aby fretka mala prísun všetkých potrebných živín je veľmi náročná záležitosť aj pre skúseného chovateľa.

 

Ako pamlsok môžme fretkám podávať ovocie a zeleninu. V obľube majú najmä papriku, uhorku, banán, žltý melón. Treba sa ale kôli obsahu laktózy vyvarovať mlieka a mliečnych výrobkov, ktoré sú pre fretky nestráviteľné (okrem tvarohu). Taktiež môžme pár krát do mesiaca podávať fretke surový žĺtok z vajíčka, bielok je stráviteľný iba varený. Z vlastných skúseností viem, že fretkám chutí najviac "zakázané ovocie" a to je napríklad čokoláda, džús, pečivo či varená ľudská strava. Dávajte veľký pozor a sledujte či si vaša fretka niečo nekradne a neschováva, mohlo by jej to ublížiť. Našou úlohou je zodpovedne dohliadnuť na prísun plnohodnotného krmiva, preto prosím svedomite kŕmte svoje zvieratá, najmä tak aby im nič nechýbalo.

Preto najprv začnem klasickým kŕmením s granulami. Vždy je potrebné si pozorne preštudovať zloženie - pomer tukov, bielkovín a popola, ktoré daná značka obsahuje. Nároky na živiny sú rôzne pre mláďatá, staršie a gravídne fretky. Tu je orientačný rozpis zložiek s priateľným až ideálnym zložením látok:

Bielkoviny 30-40%
Tuky  18-25%
Vláknina < 3%
Popol < 8%

Granule, ktoré považujem za vhodné:

 

Granule, ktoré považujem za nevhodné:

 

Z hľadiska pomerne rovnakého obsahu výživných látok je možné nahradiť fretčie granule aj za mačacie (najmä tie pre malé mačiatka).  Taktiež si pozorne prečítajte vzadu na  etikete o aké mäso sa jedná, či je to iba kostná múčka, prípadne všelijaká zmes ingrediencií a aký je percentuálny podiel jednotlivých druhov mäsa (čím vyšší, tým lepšie). Vyhnite sa prosím krmivu s vysokým obsahom obilnín, ktorá je pre freky nestráviteľná. 

Za kvalitné mačacie značky považujem: Brit, Acana, ANF

Za nevhodné mačacie krmivo považujem: Royal Canin (nevhodný pomer mäsových zložiek a popola a taktiež vysoký obsah oblnín a to všetko za prehnané ceny), Whiskas, Friskies atď.

 

 

 

BARF (z angl. "Bones and Raw Food" doslova znamená kosti a surová strava)

 

 

Tak či tak je tráviaca sústava všetkých mäsožravcov plne prispôbená na trávenie surového mäsa. Netreba sa báť  vajíčok rôznych druhov parazitov či baktérií ktoré by sa tam mohli nachádzať, tie sú silnými kyselinami produkovanými žalúdkom okamžite zničené. Je to iba istá forma stratégie predajcov ako zavádzať a nalákať ľudí na kúpu práve ich krmiva.

Tepelne upravená strava nikdy nedokáže plnohodnotne nahradiť prirodzené vitamíny, enzými a minerály, ktoré táto surová strava poskytuje. Akoukoľvek tepelnou úpravou sa spomenuté látky postupne ničia. Tak ako organizmus človeka, tak ani u zvieraťa  sa nevedia tieto vitamíny a stopové prvky sami syntetizovať a preto je ich prísun v strave nevyhnutný. Vždy tvrdím, že syntetické vitamíny a minerály (obsiahnuté v strave) nevedia plnohodnotne nahradiť to čo poskytuje sama príroda. Je dokázané, že užívanie nadmerného množstva syntetických vitamínov často vedie k poškodeniu organizmu (trpia najmä vnútornosti a ľadviny), chorobám, alergiám a rakovine.

 

"Syntetické vitamíny sú (predovšetkým po konzervácii) pridávané do mäsových múčiek ešte u prvo-spracovateľov (výrobcov týchto múčiek). Podľa zákonnej normy pre výrobcu zvieracích krmív, však nemsuí finálny spracovateľ (výrobca krmiva) v deklarácii tieto syntetické vitamíny udávať. Preto sa môže výrobca krmív v reklame a na etiketách pochváliť, že jeho krmivo neobsahuje umelé látky (vitamíny, ochucovadlá, konzervanty a pod.)zdroj

Ďalšími nebezpečnými a zdraviu škodlivými látkami obsiahnutými v "suchej i mokrej strave" sú konzervanty, farbivá a ochucovadlá. Tie sú tipické pre komerčné značky ako Whiskas, KiteKat, Darling a pod. Prioritou výrobcou lacných krmív nie je predávať zdraviu prospešné krmivo, ale iba atraktívne voňavé, ochutené a pekne zafarebné za čo najnižšie bezkonkurenčné ceny, pričom by ste márne hľadaly stopy po akomkoľvek mäse. A ak predsa len na niečo narazíte, jednoznačne sa jedná iba o bordel zo zvyškov mäsa, prípadne sú to komplet pomleté choré zvierat, ktoré uhynuli, kravičky čo už viac nedojili a pod. Tento druh krmiva považujem za nevhodný. A riadiť sa iba očami a sladkými rečami predajcov nie je rozumné. Tak sa nad tým prosím poriadne zamyslite.

 

Zhrnutie:

Granulami nikdy ideálne nenahradíte vyvážený pomer výživových látok obsiahnutý v strave, ktorú by si fretky v prírode ulovili sami. Kŕmenie kvalitnými granulami je určite "menšie zlo" a vzhľdom k obmedzeným možnostiam človeka (nedostatok času, málo informácií atď) iste nič nepokazíte. Fretka sa samozrejme môže dožiť vysokého a dôstojného veku. Zainvestovaním do drahšých granúl sa vyhnete zdravotným problémom, ktoré by sa mohli dostaviť, ak by ste kŕmili povedzeme lacnými granulami. Podľa môjho názoru barfom je možné  vašej fretke zvýšiť nielen kondíciu ale aj skvalitniť život a až o niekoľko rokov ho dokonca predĺžiť. Denne svojím fretkám podávam surové mäso, pomleté kosti so šlachami a chrupavkami, no samozrejme vždy majú k dispozícii aj granule. A uhádnite po čom ale šalejú najviac cool

 

Veľa informácii o aplikovanío Barf pre fretky nájdete na stránke tejto chovateľky 

 

 

Na článku sa stále pracuje..........

TOPlist
Tvorba webových stránek na WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek